Wiosenny Tydzień Promocji Zdrowia - Tydzień Uczniowskiej SuperMocy

Nasze talenty - SP38 Łódź

W tym roku szkolnym w ramach Wiosennego Tygodnia Promocji Zdrowia zorganizowaliśmy Tydzień Uczniowskiej SuperMocy, który dotyczył zagadnień zdrowia psychicznego. W dniach 12-19 kwietnia w naszej szkole odbyły się zajęcia, warsztaty, gry i zabawy, podczas których uczniowie mieli szansę poznać siebie oraz swoje mocne strony.

Dlaczego taka tematyka?

Na podstawie wielu przeprowadzonych zajęć, licznych obserwacji, częstych rozmów z uczniami, okazuje się, że uczniowie bardzo często mają problem ze sprecyzowaniem swoich mocnych stron. Dlaczego? Być może ich nie znają, być może nie potrafią ich sprecyzować, a być  może boją się reakcji rówieśników podczas mówienia o swoich mocnych stronach, aby nie zostali wyśmiani? Być może, uczniowie mają problem z mówieniem o swoich mocnych stronach, a z łatwością mówią o słabych, gdyż od najmłodszych lat słyszą, co im się nie udaje, jakie popełniają błędy, jakie ponieśli porażki, co trzeba poprawić. Niestety, rzadko słyszą co zrobili dobrze, że mogą odnieść sukces, że są wyjątkowi, świetni, niestety rzadko słyszą pochwały (nie tylko w szkole, ale i w rodzinnym domu).

Dlatego przez cały tydzień odbyło się wiele akcji wspierających uczniów.

12 kwietnia powstały „Skrzydła Mocy”, czyli ścianka ze skrzydłami wykonanymi przez uczniów w czasie godzin wychowawczych, lekcji wychowania do życia w rodzinie czy etyki. Każdy uczeń przygotował jedno pióro, na którym wypisał swoje mocne strony czy swoje zalety. Było to trudne dla nich zadanie, nie każdy odnalazł już swój talent.  Mimo to powstały piękne skrzydła, z którymi uczniowie chętnie się fotografowali.

13 kwietnia w czasie godzin wychowawczych wykonaliśmy „Gadające ścianki”, czyli gazetki z motywacyjnymi hasłami, cytatami, słowami znanych osób, które pozwolą uczniom uwierzyć w siebie, a w chwili zwątpienia przywrócą wiarę we własne możliwości. Większość naszych uczniów to wzrokowcy, patrząc wielokrotnie na napisane pozytywne motywatory, uczeń nabierze wreszcie pewności siebie.

14 kwietnia wyrosło w naszej szkole „Drzewo talentów”. Odważni uczniowie, rodzice, nauczyciele zamieścili na nim swoje zdjęcia, ukazujące ich zdolności. Piłka nożna, koszykówka, gra na flecie czy pianinie, śpiewanie, rysowanie, konstrukcje z klocków lego, szydełkowanie, pieczenie tortów czy innych smakołyków, żeglowanie czy wspinanie się po górach to przykłady mocnych stron naszej społeczności szkolnej.

17 kwietnia na szkolnym korytarzu pojawiła się „Fotobudka – Mam super Moc”, gdzie każdy mógł wybrać sobie „dymek” z hasłem przywracającym wiarę w siebie.

18 i 19 kwietnia w ramach podsumowania akcji powstał film „Moją superMocą jest…”. Ponadto przez cały tydzień w czasie różnych lekcji poruszane były tematy wiary w siebie, szukania mocnych stron, wskazywania zalet kolegów i koleżanek. Wszystko to miało dodać odwagi naszym uczniom, pokazać, że każdy z nas jest ważny i potrzebny, że każdy ma jakiś talent. Poniżej fotorelacja.

Organizatorki: Ewa Kosińska i Magdalena Bednarek-Majda