Informacja Administratora

O nas

Szkoła Podstawowa nr 38 im. dr. H. Jordana usytuowana jest w Łodzi przy ulicy Krochmalnej 21. Placówka mieści się w dwupiętrowym budynku wolnostojącym.

Jesteśmy kameralną szkołą z wieloletnimi tradycjami. Wszyscy bardzo dobrze się znamy. W naszej szkole najważniejszy jest uczeń – nie jest anonimowy i czuje się bezpiecznie! Budynek jest monitorowany. Szkoła wyposażona jest w 10 kamer. Pracujemy w systemie jednozmianowym, a każda klasa posiada własną pracownię. Sale lekcyjne są wyremontowane – nowe ławki, krzesełka oraz bogata baza gier i zabawek edukacyjnych. Posiadamy również pięć pracowni z tablicami multimedialnymi, cztery pracownie z monitorami interaktywnymi, nowoczesną Ekopracownię, nowoczesną pracownię multimedialną do języka angielskiego oraz nowoczesną pracownię do informatyki.

Szkoła zatrudnia pedagoga, psychologa oraz szkolną pielęgniarkę. Współpracujemy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 6 przy ul. Rzgowskiej 25 w Łodzi, a także z  Domem Kultury przy ul. Siedleckiej, gdzie odbywają się cykliczne zajęcia rozwijające zainteresowania naszych uczniów. W ramach profilaktyki współpracujemy z różnymi instytucjami: policją, strażą miejską, PCK, Miejską Biblioteką Publiczną (Filia nr 14).

Nasza placówka posiada wojewódzki certyfikat Szkół Promujących Zdrowie. Realizujemy wiele projektów zdrowotnych i edukacyjnych: Program dla  szkół( mleko, przetwory mleczne, warzywa, owoce),Światowy Dzień Żywności, Dzień Zdrowego Śniadania, Koszykarska Łódź, Eco-endo, Fluoryzacja zębów, Alarm dla powietrza, Aktywna Tablica, Książka naszych marzeń, Bliżej Teatru, Zaprogramuj przyszłość, Przyjaciele Zippiego, Od grosika do złotówki etc.

Bierzemy udział w licznych projektach wewnątrzszkolnych oraz w projektach międzynarodowych finansowanych ze środków unijnych, dzięki którym nasi uczniowie mają możliwość uczestniczenia  w wycieczkach zagranicznych, a zarazem poznawania kultur i języków wielu krajów europejskich. Dwukrotnie w latach 2011–2015 byliśmy koordynatorem projektów Comenius, obecnie skupiamy się na realizacji różnych programów rekomendowanych przez Miasto Łódź. Ponadto szkoła bierze udział w wielu konkursach ogólnołódzkich i ogólnopolskich.

Od września 2019 r. szkoła  realizuje Unijny Projekt Urzędu Marszałkowskiego "Łódzki Ogródek Jordanowski", którego celem jest przede wszystkim rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli oraz umiejętności uniwersalnych na rynku pracy, w tym samodzielnego zdobywania wiedzy etc. Dzięki projektowi szkoła doposaży się w nowoczesny sprzęt komputerowy- tablety, laptopy, monitory interaktywne oraz w inne pomoce naukowe do przyrody, biologii, geografii, fizyki, chemii jak również do prowadzenia zajęć logopedycznych. Nasi pedagodzy kładą duży nacisk na wszechstronny rozwój uczniów. Dążą do wychowania świadomych i aktywnych uczniów. Nauczyciele starają się wyrobić u uczniów potrzebę zdrowego stylu życia jak i popularyzują aktywność fizyczną. Prowadzone są zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, zajęcia z piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, zajęcia ogólnoruchowe, taneczne dla dzieci z klas młodszych oraz SKS dla uczniów klas IV - VIII. Posiadamy dwie sale gimnastyczne. Jedna wyposażona w profesjonalny sprzęt sportowy, druga sala dostosowana jest przede wszystkim do zajęć z małymi dziećmi. Uczestniczymy w wielu akcjach sportowych: Otylia Swim Camp, Orlen Cup- Międzynarodowy Miting Lekkoatletyczny, Wielka lekcja W-F, Spotkanie z siatkarkami Budowlanych Łódź, Łódzkiego Klubu Sportowego. Kibicujemy łódzkim siatkarkom uczestnicząc w meczach rozgrywanych w Atlas Arenie.

Posiadamy również boisko szkolne – Orlik.

W naszej szkole uczymy również dzieci niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Uczestniczymy w wielu akcjach charytatywnych  między innymi "Mamy serca", "Podziel się Wigilią", "Podaj łapę" oraz wspieramy Fundację "Gajusz".

Dbamy o rozwój kultury naszych uczniów, organizując szereg uroczystości szkolnych, wystawiając przedstawienia teatralne czy współpracując ze społecznością lokalną. Uczestniczymy również w projekcie Internetowy Teatr Telewizji dla szkół. Prowadzimy następujące zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów:

• sportowe, taneczne;
  • plastyczne, techniczne;
  • dodatkowe z języka angielskiego;
  • komputerowe;
  • teatralne;
  • wyrównawcze;
  • z terapii pedagogicznej;
  • logopedyczne;
  • TIK nie jest nam obcy;
  • laboratorium młodego chemika i fizyka;
  • basenowe dla klas pierwszych w ramach jednej godziny wychowania fizycznego;
  • w roku szk. 2020/2021 w szkole organizowane będą zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno- społeczne.

Współpracujemy  z zespołem tanecznym "Apsik" - nasi uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach tanecznych jak również w zajęciach piłki nożnej organizowanych przez Football4you p. Andrzeja Kretka. Na terenie naszej szkoły odbywają się warsztaty plastyczne prowadzone przez firmę "Magenta"

Na terenie szkoły działa bezpłatna świetlica szkolna czynna w godzinach 7.00 – 17.00, która została wyremontowana w 2018r. W świetlicy szkolnej uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania poprzez uczestnictwo w organizowanych różnych zajęciach dodatkowych. Mogą również odrobić lekcje, przeczytać książkę czy pobawić się z innymi dziećmi.

Smaczne i urozmaicone obiady szkolne zapewnia firma cateringowa, mieszcząca się w pobliskiej placówce. Uczniowie z klas I – III jedzą posiłki na oddzielnej przerwie obiadowej.