Biblioteka
"Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów"
Jarosław Iwaszkiweicz
Swoją wielką przygodę z Czytelnikiem biblioteka Szkoły Podstawowej nr 38 w Łodzi rozpoczęła w 1956 roku, kiedy to 19 grudnia w księdze inwentarzowej zapisana została pod numerem pierwszym zapomniana już dziś powieść przygodowa Tadeusza Adelta pt. "Wodne wilczęta".
Obecnie biblioteka dysponuje stale uzupełnianymi, bogatymi zbiorami, liczącymi blisko 10 tysięcy pozycji, a wśród nich:
- pełne zestawy lektur szkolnych,
- klasyka literatury polskiej i obcej: dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
- nowości rynkowe w postaci powieści przygodowych, obyczajowych, fantastycznych,
- literatura popularnonaukowa dostosowana do wieku uczniów obejmująca wszystkie dziedziny wiedzy,
- obszerny księgozbiór podręczny: słowniki, leksykony, encyklopedie, kompendia, albumy, monografie, poradniki,
- literatura psychologiczna i pedagogiczna dla nauczycieli oraz rodziców,
- literatura dotycząca Łodzi i okolic,
- literatura dotycząca integracji z Unią Europejską,
- czasopisma przedmiotowo- metodyczne dla nauczycieli,
- publikacje dydaktyczne opracowane przez nauczycieli naszej szkoły,
- zbiory specjalne: edukacyjne programy multimedialne, interesujące filmy popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży (przyrodnicze, geograficzne, prozdrowotne itp.) oraz inne pomoce audiowizualne.
Od grudnia 2007 roku przy bibliotece istnieje Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej obejmujące cztery stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu oraz urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka, kserokopiarka). Centrum pełni rolę ogólnoprzedmiotowej pracowni, wspomagającej realizację programów nauczania, wychowania, edukacji kulturalnej, informacyjnej. Służy ono uczniom, nauczycielom i rodzicom, przyczyniając się do kreowania pozytywnych relacji z otoczeniem.
Od 2008 roku działa w naszej szkolnej bibliotece AKTYW-KOŁO PRZYJACIÓŁ KSIĄŻKI. Zgromadził on w swoich szeregach uczniów-bibliofilów, którzy z wielką ochotą włączają się w organizację życia bibliotecznego. Chętnie uczestniczą w przygotowaniach konkursów, imprez i uroczystości bibliotecznych, a także w pracach porządkowych. Dla uczniów z aktywu kontakt z książką to nie tylko obowiązek, ale też wielka przygoda, przyjemność i możliwość zaspokajania naturalnej potrzeby poznawania świata. Obok konkursów oraz lekcji mających za zadanie upowszechnianie czytelnictwa, uczniowie należący do aktywu poprzez swą postawę i szczere zaangażowanie stanowią najlepszą promocję czytelnictwa.
Godziny pracy biblioteki:
poniedziałek - piątek: 8.00 – 14.00