Informacja Administratora

Biblioteka

"Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów"
Jarosław Iwaszkiweicz

Swoją wielką przygodę z Czytelnikiem biblioteka Szkoły Podstawowej nr 38 w Łodzi rozpoczęła w 1956 roku, kiedy to 19 grudnia w księdze inwentarzowej zapisana została pod numerem pierwszym zapomniana już dziś powieść przygodowa Tadeusza Adelta pt. "Wodne wilczęta".

Obecnie biblioteka dysponuje stale uzupełnianymi, bogatymi zbiorami, liczącymi blisko 10 tysięcy pozycji, a wśród nich:

• pełne zestawy lektur szkolnych,
  • klasyka literatury polskiej i obcej: dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
  • nowości rynkowe w postaci powieści przygodowych, obyczajowych, fantastycznych,
  • literatura popularnonaukowa dostosowana do wieku uczniów obejmująca wszystkie dziedziny wiedzy,
  • obszerny księgozbiór podręczny: słowniki, leksykony, encyklopedie, kompendia, albumy, monografie, poradniki,
  • literatura psychologiczna i pedagogiczna dla nauczycieli oraz rodziców,
  • literatura dotycząca Łodzi i okolic,
  • literatura dotycząca integracji z Unią Europejską,
  • czasopisma przedmiotowo- metodyczne dla nauczycieli,
  • publikacje dydaktyczne opracowane przez nauczycieli naszej szkoły,
  • zbiory specjalne:  edukacyjne programy multimedialne, interesujące filmy popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży (przyrodnicze, geograficzne, prozdrowotne itp.) oraz inne pomoce audiowizualne.

Od grudnia 2007 roku przy bibliotece istnieje Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej obejmujące cztery stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu oraz urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka, kserokopiarka). Centrum pełni rolę ogólnoprzedmiotowej pracowni, wspomagającej realizację programów nauczania, wychowania, edukacji kulturalnej, informacyjnej. Służy ono uczniom, nauczycielom i rodzicom, przyczyniając się do kreowania pozytywnych relacji z otoczeniem.

Od 2008 roku działa w naszej szkolnej bibliotece AKTYW-KOŁO PRZYJACIÓŁ KSIĄŻKI. Zgromadził on w swoich szeregach uczniów-bibliofilów, którzy z wielką ochotą włączają się w organizację życia bibliotecznego. Chętnie uczestniczą w przygotowaniach konkursów, imprez i uroczystości bibliotecznych, a także w pracach porządkowych. Dla uczniów z aktywu kontakt z książką to nie tylko obowiązek, ale też wielka przygoda, przyjemność i możliwość zaspokajania naturalnej potrzeby poznawania świata. Obok konkursów oraz lekcji mających za zadanie upowszechnianie czytelnictwa, uczniowie należący do aktywu poprzez swą postawę i szczere  zaangażowanie  stanowią najlepszą promocję czytelnictwa.

Godziny pracy biblioteki:

poniedziałek - piątek: 8.00 – 14.00