Nauka koncentracji – skuteczne ćwiczenia
Koncentracja to zjawisko polegające na skupieniu, skierowaniu jej na określoną myśl, przedmiot, zagadnienie, wydarzenie, sytuację czy zjawisko i utrzymywaniu w czasie. Zdolność koncentracji warto ćwiczyć, gdyż współpracuje ona z pamięcią, a razem służą w wypełnianie codziennych obowiązków i radzenie sobie z wyzwaniami współczesnego świata.
Przedstawiam proste metody na poprawę koncentracji.
- Rozgrzewka mózgu – przed rozpoczęciem pracy wprowadź działanie mózgu na wyższe obroty. Ja to zrobić? Powtórz alfabet od tyłu, wykonaj kilka działań matematycznych albo weź do ręki długopis i jak najszybciej zacznij czytać tekst, wodząc wzrokiem za wskaźnikiem.
- Trening uważności – pozwala skierować świadomość na konkretną myśl. Ćwiczenie jest proste – usiądź na krześle, zamknij oczy i zacznij odliczać od 30 w dół lub powtarzać w myślach alfabet. Oddychaj przy tym wolno. Przywołuj myśli, za każdym razem, gdy odpłyną za daleko. Trening pozwala poprawić pamięć i koncentrację poprzez kontrolę nad myślami.
- Metoda pomarańczy – pomyśl o soczystej pomarańczy, a następnie oczyma wyobraźni przyklej sobie ją do tyłu głowy. Skup się na tym wyobrażeniu możliwie jak najdokładniej przez około minutę. Później otwórz oczy i wróć do wykonywanej pracy. W razie rozproszenia uwagi wystarczy, że pomyślisz o pomarańczy ciążącej Ci na głowie, a skupienie umysłu powróci samo.
- Mózg lubi zmiany - Spróbuj wykonać codzienną czynność inną ręką niż zazwyczaj; jeśli jesteś praworęczny, wykonaj czynność lewą i odwrotnie, np. posmaruj kromkę chleba, chwyć kubek, telefon czy zasuń piórnik.
- Woda. Najczęściej o tym zapominamy, ale odpowiednie nawodnienie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, umożliwia przewodzenie impulsów nerwowych, a więc wydajność całego systemu. Ma to bezpośredni związek z koncentracją; odwodnienie automatycznie obniża zdolność koncentracji.
Jakie więc ćwiczenia koncentracji uwagi warto wdrożyć, aby zmaksymalizować swoje skupienie?
- Rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek i zagadek – obecnie dostęp do nich jest bezproblemowy, a wybór wystarczająco obszerny, żeby każdy miał szansę zaopatrzyć się w idealne dla siebie szarady. Każdorazowe rozwiązywanie takich zadań wspomaga zdolność koncentracji, wymaga kojarzenia i przypominania sobie znanych informacji.
- Wyszukiwanie różnic pomiędzy obrazkami – to świetne zadanie, które mogą wykorzystać osoby w każdym wieku. Odpowiednie ćwiczenia dostępne są w kolorowych magazynach, można znaleźć je również w Internecie.
- Puzzle – to świetna rozrywka i ćwiczenie, wymagające niejednokrotnie długotrwałego skupienia uwagi na małych elementach obrazka.
- Rozwiązywanie w myślach zadań matematycznych – na przykład dodawanie, odejmowanie, mnożenie lub dzielenie większych liczb. Należy dostosować poziom zadań do własnych możliwości, nie każdy jest bowiem mistrzem matematycznym, jednak odpowiednia koncentracja może zaskoczyć osiąganymi rezultatami!
Powodzenia.
Pedagog szkolny - Jadwiga Zgoda