Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Stereotyp związany z postrzeganiem psychologa

Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie,
Negatywny stereotyp związany z postrzeganiem psychologa i osób korzystających z pomocy psychologicznej odchodzi już do przeszłości. Każdy człowiek w pewnym okresie swojego życia może  wymagać wsparcia, nierzadko specjalistycznego. Czasem spojrzenie z zewnątrz jest niezbędne, aby pomóc. Skorzystanie z pomocy psychologa dziecięco - młodzieżowego jest dowodem troski rodzica o dziecko i jego mądrości, a nie dowodem nie radzenia sobie i braku kompetencji rodzicielskich.
Zadaniem psychologa w szkole jest wspieranie rozwoju  psychicznego i osobowości, przy współpracy z pedagogiem szkolnym, wychowawcami, nauczycielami, a przede wszystkim z rodzicami.
Rozmowa z psychologiem może pomóc w znalezieniu innego spojrzenia na sytuację, uporządkowaniu myśli i uczuć. Otrzymanie wsparcia może przynieść poczucie, ze jest się zauważonym i zrozumianym.
Psycholog w szkole zajmuje się diagnozą, prowadzi zajęcia psychoedukacyjne, mediacje i interwencje w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych, prowadzi konsultacje z rodzicami i nauczycielami w celu wspólnego rozwiązywania problemów i lepszej komunikacji.
Psycholog pomaga w radzeniu sobie się z dorastaniem i presją dzisiejszego świata, który zmienia się obecnie tak szybko , jak nigdy wcześniej.
Do psychologa może się zgłosić uczeń, gdy ma trudności w szkole z nauką lub w kontaktach z rówieśnikami, nie czuje się bezpiecznie w szkole, gdy w jego domu rodzinnym dzieje się coś, co utrudnia mu dobre funkcjonowanie...
Psycholog konsultuje rodziców, którzy np. niepokoją się różnymi zachowaniami dziecka np.:
nie chce ze mną rozmawiać, nie ma przyjaciół, nie wychodzi z domu, jest drażliwa, nic mu się nie chce, cały czas siedzi przed komputerem, nie może się skupić na lekcjach, nie chce chodzić/ nie chodzi do szkoły/ nie zdał...., którzy zauważyli, że zaczynają zachowywać się w sposób, który im samym nie odpowiada: Brakuje mi cierpliwości, Mam dosyć swojego dziecka , także rodziców, którzy chcieliby lepiej zrozumieć swoje dziecko.

Psycholog w szkole pomaga nauczycielom w zrozumieniu sytuacji ucznia lub podpowiada, na co zwracać uwagę, co traktować jako objaw danej trudności, pomaga w szukaniu nowych form pomocy dziecku.