Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Stereotyp związany z postrzeganiem psychologa

Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie,
Negatywny stereotyp związany z postrzeganiem psychologa i osób korzystających z pomocy psychologicznej odchodzi już do przeszłości. Każdy człowiek w pewnym okresie swojego życia może  wymagać wsparcia, nierzadko specjalistycznego. Czasem spojrzenie z zewnątrz jest niezbędne, aby pomóc. Skorzystanie z pomocy psychologa dziecięco - młodzieżowego jest dowodem troski rodzica o dziecko i jego mądrości, a nie dowodem nie radzenia sobie i braku kompetencji rodzicielskich.
Zadaniem psychologa w szkole jest wspieranie rozwoju  psychicznego i osobowości, przy współpracy z pedagogiem szkolnym, wychowawcami, nauczycielami, a przede wszystkim z rodzicami.
Rozmowa z psychologiem może pomóc w znalezieniu innego spojrzenia na sytuację, uporządkowaniu myśli i uczuć. Otrzymanie wsparcia może przynieść poczucie, ze jest się zauważonym i zrozumianym.
Psycholog w szkole zajmuje się diagnozą, prowadzi zajęcia psychoedukacyjne, mediacje i interwencje w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych, prowadzi konsultacje z rodzicami i nauczycielami w celu wspólnego rozwiązywania problemów i lepszej komunikacji.
Psycholog pomaga w radzeniu sobie się z dorastaniem i presją dzisiejszego świata, który zmienia się obecnie tak szybko , jak nigdy wcześniej.
Do psychologa może się zgłosić uczeń, gdy ma trudności w szkole z nauką lub w kontaktach z rówieśnikami, nie czuje się bezpiecznie w szkole, gdy w jego domu rodzinnym dzieje się coś, co utrudnia mu dobre funkcjonowanie...
Psycholog konsultuje rodziców, którzy np. niepokoją się różnymi zachowaniami dziecka np.:
nie chce ze mną rozmawiać, nie ma przyjaciół, nie wychodzi z domu, jest drażliwa, nic mu się nie chce, cały czas siedzi przed komputerem, nie może się skupić na lekcjach, nie chce chodzić/ nie chodzi do szkoły/ nie zdał...., którzy zauważyli, że zaczynają zachowywać się w sposób, który im samym nie odpowiada: Brakuje mi cierpliwości, Mam dosyć swojego dziecka , także rodziców, którzy chcieliby lepiej zrozumieć swoje dziecko.

Psycholog w szkole pomaga nauczycielom w zrozumieniu sytuacji ucznia lub podpowiada, na co zwracać uwagę, co traktować jako objaw danej trudności, pomaga w szukaniu nowych form pomocy dziecku.