Stereotyp związany z postrzeganiem psychologa
Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie,
Negatywny stereotyp związany z postrzeganiem psychologa i osób korzystających z pomocy psychologicznej odchodzi już do przeszłości. Każdy człowiek w pewnym okresie swojego życia może wymagać wsparcia, nierzadko specjalistycznego. Czasem spojrzenie z zewnątrz jest niezbędne, aby pomóc. Skorzystanie z pomocy psychologa dziecięco - młodzieżowego jest dowodem troski rodzica o dziecko i jego mądrości, a nie dowodem nie radzenia sobie i braku kompetencji rodzicielskich.
Zadaniem psychologa w szkole jest wspieranie rozwoju psychicznego i osobowości, przy współpracy z pedagogiem szkolnym, wychowawcami, nauczycielami, a przede wszystkim z rodzicami.
Rozmowa z psychologiem może pomóc w znalezieniu innego spojrzenia na sytuację, uporządkowaniu myśli i uczuć. Otrzymanie wsparcia może przynieść poczucie, ze jest się zauważonym i zrozumianym.
Psycholog w szkole zajmuje się diagnozą, prowadzi zajęcia psychoedukacyjne, mediacje i interwencje w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych, prowadzi konsultacje z rodzicami i nauczycielami w celu wspólnego rozwiązywania problemów i lepszej komunikacji.
Psycholog pomaga w radzeniu sobie się z dorastaniem i presją dzisiejszego świata, który zmienia się obecnie tak szybko , jak nigdy wcześniej.
Do psychologa może się zgłosić uczeń, gdy ma trudności w szkole z nauką lub w kontaktach z rówieśnikami, nie czuje się bezpiecznie w szkole, gdy w jego domu rodzinnym dzieje się coś, co utrudnia mu dobre funkcjonowanie...
Psycholog konsultuje rodziców, którzy np. niepokoją się różnymi zachowaniami dziecka np.:
nie chce ze mną rozmawiać, nie ma przyjaciół, nie wychodzi z domu, jest drażliwa, nic mu się nie chce, cały czas siedzi przed komputerem, nie może się skupić na lekcjach, nie chce chodzić/ nie chodzi do szkoły/ nie zdał...., którzy zauważyli, że zaczynają zachowywać się w sposób, który im samym nie odpowiada: Brakuje mi cierpliwości, Mam dosyć swojego dziecka , także rodziców, którzy chcieliby lepiej zrozumieć swoje dziecko.
Psycholog w szkole pomaga nauczycielom w zrozumieniu sytuacji ucznia lub podpowiada, na co zwracać uwagę, co traktować jako objaw danej trudności, pomaga w szukaniu nowych form pomocy dziecku.