Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Stres - jak sobie radzić

CZYM JEST STRES?

Stres to odpowiedź naszego organizmu na rozmaite czynniki (bodźce), które napływają z otoczenia. To, jak na nie zareagujemy, zależy zarówno od sytuacji z którą musimy się zmierzyć, jak i od tego, jak tę sytuację zinterpretujemy ( czy uznamy, że nam zagraża). Są pewne wydarzenia powszechnie wywołujące duży stres (np. choroby, trudności rodzinne, egzaminy).

To od naszego nastawienia, sposobu myślenia i wiary we własne możliwości jednak zależy, czy poradzimy sobie z problemem, czy też pozwolimy stresowi zdominować. Oznacza, że mamy wpływ na to, jak się czujemy, nawet jeśli okoliczności utrudniają nam pozytywne myślenie. 

STRES A NASZ ORGANIZM.

Reakcję stresową łatwo rozpoznać obserwując swoje ciało. W stresie organizm przechodzi w stan mobilizacji. Zaczyna produkować hormony: adrenalinę, noradrenalinę i kortyzol.

Pojawiają się następujące objawy:

 • zwiększone ciśnienie krwi
 • serce zaczyna szybciej bić
 • źrenice się rozszerzają
 • oddech przyśpiesza

ROLA STRESU. PO CO WŁAŚCIWIE NAM TEN STRES?

Otóż mobilizuje do działania i ułatwia mierzenie się z różnymi wyzwaniami – również tymi pozytywnymi ( jak dostanie się do wymarzonej szkoły, poznanie nowych przyjaciół). Sam w sobie jest niezbędny do życia i niesłusznie postrzegany często jako wróg.

Problem powstaje, gdy stres staje się silny i długo trwały. Wymienione wcześniej hormony uwalniane w trakcie stresu przestają być naszym sprzymierzeńcami i zaczynają siać spustoszenie w organizmie. Przedłużający się stan ciągłej gotowości powoduje szkodliwe napięcie i przekłada się na problemy zdrowotne, a ciało nie radzi sobie z nieustannym stanem pobudzenia.

WPŁYW STRESU NA ZDOWIE.

Szkodliwy, przedłużający się stres może prowadzić do różnych chorób, zaburzeń i dolegliwości, m.in. infekcji, stanów zapalnych, różnego rodzaju bólów, dolegliwości żołądkowo - jelitowych, chorób skóry, zaburzeń pamięci, zaburzeń hormonalnych, migren, bezsenności.

SPOSOBY RADZENIA SOBIE ZE STRESEM.

 • Skoncentruj się na tym co jest tu i teraz – nie martw się na zapas.
 • Pomyśl o swoich wcześniejszych doświadczeniach.
 • Dbaj o ruch.
 • Naucz się zarządzać swoim czasem.
 • Jedz zdrowo.
 • Wysypiaj się.
 • Wyrażaj emocje, rozmawiaj, dziel się problemami.
 • Relaksuj się, śmiej się :)

 

"Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą"

 Pedagog szkolny – Jadwiga Zgoda