Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Stres - jak sobie radzić

CZYM JEST STRES?

Stres to odpowiedź naszego organizmu na rozmaite czynniki (bodźce), które napływają z otoczenia. To, jak na nie zareagujemy, zależy zarówno od sytuacji z którą musimy się zmierzyć, jak i od tego, jak tę sytuację zinterpretujemy ( czy uznamy, że nam zagraża). Są pewne wydarzenia powszechnie wywołujące duży stres (np. choroby, trudności rodzinne, egzaminy).

To od naszego nastawienia, sposobu myślenia i wiary we własne możliwości jednak zależy, czy poradzimy sobie z problemem, czy też pozwolimy stresowi zdominować. Oznacza, że mamy wpływ na to, jak się czujemy, nawet jeśli okoliczności utrudniają nam pozytywne myślenie. 

STRES A NASZ ORGANIZM.

Reakcję stresową łatwo rozpoznać obserwując swoje ciało. W stresie organizm przechodzi w stan mobilizacji. Zaczyna produkować hormony: adrenalinę, noradrenalinę i kortyzol.

Pojawiają się następujące objawy:

 • zwiększone ciśnienie krwi
 • serce zaczyna szybciej bić
 • źrenice się rozszerzają
 • oddech przyśpiesza

ROLA STRESU. PO CO WŁAŚCIWIE NAM TEN STRES?

Otóż mobilizuje do działania i ułatwia mierzenie się z różnymi wyzwaniami – również tymi pozytywnymi ( jak dostanie się do wymarzonej szkoły, poznanie nowych przyjaciół). Sam w sobie jest niezbędny do życia i niesłusznie postrzegany często jako wróg.

Problem powstaje, gdy stres staje się silny i długo trwały. Wymienione wcześniej hormony uwalniane w trakcie stresu przestają być naszym sprzymierzeńcami i zaczynają siać spustoszenie w organizmie. Przedłużający się stan ciągłej gotowości powoduje szkodliwe napięcie i przekłada się na problemy zdrowotne, a ciało nie radzi sobie z nieustannym stanem pobudzenia.

WPŁYW STRESU NA ZDOWIE.

Szkodliwy, przedłużający się stres może prowadzić do różnych chorób, zaburzeń i dolegliwości, m.in. infekcji, stanów zapalnych, różnego rodzaju bólów, dolegliwości żołądkowo - jelitowych, chorób skóry, zaburzeń pamięci, zaburzeń hormonalnych, migren, bezsenności.

SPOSOBY RADZENIA SOBIE ZE STRESEM.

 • Skoncentruj się na tym co jest tu i teraz – nie martw się na zapas.
 • Pomyśl o swoich wcześniejszych doświadczeniach.
 • Dbaj o ruch.
 • Naucz się zarządzać swoim czasem.
 • Jedz zdrowo.
 • Wysypiaj się.
 • Wyrażaj emocje, rozmawiaj, dziel się problemami.
 • Relaksuj się, śmiej się :)

 

"Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą"

 Pedagog szkolny – Jadwiga Zgoda