Procedura organizacji zajęć lekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 38 w Łodzi

I. Procedura organizacji zajęć lekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 38 w Łodzi

1. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
  2. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
  3. Plan lekcji układany jest w taki sposób, aby w miarę możliwości zmniejszyć ryzyko gromadzenia się uczniów.
  4. Każdy oddział przypisany jest do sali lekcyjnej, w której uczniowie mają wszystkie zajęcia za wyjątkiem lekcji informatyki i wychowania fizycznego. Spędzają w niej również przerwy lekcyjne oprócz przerw ujętych w harmonogramie spędzania przerw na korytarzu w wyznaczonych strefach.
  5. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  6. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  7. W miarę możliwości zajęcia sportowe należy przeprowadzać na otwartym powietrzu.
  8. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich sytuacjach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki i rzeczy.
  9. Nauczyciele zobowiązani są do dezynfekcji używanych pomocy dydaktycznych za każdym razem po ich użyciu.
  10. Wszystkie dokumenty szkolne- sprawdziany, karty pracy, kserówki etc. nauczyciel zobowiązany jest do przekazania uczniowi przy użyciu rękawiczek jednorazowych.
  11. Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować.
  12. W ciągu dnia każda sala jest dezynfekowana w momencie wyjścia dzieci na przerwy na korytarz szkolny oraz po zakończeniu zajęć.
  13. Zaleca się wietrzenie sal na bieżąco nie mniej niż 45 minut.

II. Organizacja pracy biblioteki

1. Godziny pracy biblioteki szkolnej ustali dyrektor, uwzględniając potrzeby uczniów w tym zakresie.
  2. Książki oddawane przez uczniów są składowane w wydzielonym miejscu, odseparowane od reszty książek i poddawane dwudniowej kwarantannie. W tym czasie nie mogą zostać wypożyczone kolejnym uczniom. Należy odnotowywać dzień oddania każdej książki.
  3. Organizacja sposobu korzystania z biblioteki uwzględnia wymagany dystans przestrzenny, czyli minimum 1,5 m. odległości między użytkownikami. W celu zachowania wymaganego dystansu społecznego ogranicza się liczbę użytkowników korzystających jednocześnie z biblioteki.
  4. W bibliotece może przebywać jednocześnie dwójka uczniów i nauczyciel.
  5. Podręczniki rozdawane są dzieciom zgodnie z przyjętym harmonogramem. Bibliotekarz wykonuje te czynności w rękawiczkach.
  6. Podpisane regulaminy zostają przetrzymywane w koszulkach lub w plastikowym pudełku –dwie doby. Później są włączone do dokumentacji biblioteki szkolnej.